היסטוריה ומשמעות של מארדי גרא

מרדי גרא, הידוע גם בשם יום שלישי השמן, הוא פסטיבל תוסס עשיר בהיסטוריה ומסורת. החג נחגג באופן מסורתי יום לפני רביעי האפר והוא ההזדמנות האחרונה לחגוג לפני תחילת תקופת התענית. ניתן לאתר את מקורותיו של מארדי גרא לאירופה של ימי הביניים, ובסופו של דבר נחתה בבית הבורבונים הצרפתי. משם נסע לארצות הברית עם האחים לה מוין, שבאו להגן על תביעתה של צרפת על לואיזיאנה.

המרדי גרא האמריקאי הראשון התרחש בסוף המאה ה-17 על גדות נהר המיסיסיפי. עם הזמן, מארדי גרא התפתח ליום של פינוקים, מסיבות, תהלוכות ונשיפי מסכות, כשניו אורלינס ידועה כמארחת את חגיגות המרדי גרא הראוותניות ביותר.

מסורות ומנהגים של מרדי גרא

המרדי גרא מאופיין במצעדים תוססים, נשפי מסכות ואווירה כללית של הילולה. החגיגות מתחילות בלילה השנים עשר, שהוא 12 ימים לאחר חג המולד, ונמשכות עד יום שלישי השמן, יום לפני יום רביעי של האפר. לעתים קרובות אנשים לובשים מסכות ותחפושות במהלך המרדי גרא, מה שמוסיף להתרגשות ולמסתורין של הפסטיבל. ההיבטים האיקוניים ביותר של הפסטיבל כוללים את המצופים הצבעוניים שמהם נזרקים חרוזים ושאר חפצי נוי לקהל.

מרדי

בניו אורלינס, krewes, או ארגונים חברתיים, אחראים על ארגון המצעדים והנשפים של המרדי גרא. לכל קרוו יש בדרך כלל היסטוריה ונושא ייחודיים, התורמים למגוון ולמגוון של חגיגות המרדי גרא.

הסמליות של המרדי גרא

הצבעים של מארדי גרא הם סגול, ירוק וזהב, המסמלים צדק, אמונה וכוח, בהתאמה. זריקת חרוזים ושאר חפצי נוי מהמצופים הוא מנהג הקשור ברעיון של מתנות מה"קרואים" או ממארחי המצעד. המסורת של חבישת מסכות במהלך המרדי גרא מציעה לאנשים הזדמנות לברוח מהמוסכמות והנורמה, מטפחת תחושת אחדות בין המשתתפים.

עוגות קינג, סוג של עוגה עגולה המעוטרת בצבעי מארדי גרא, הן מסורת חשובה נוספת. לעתים קרובות, פסלון תינוק קטן מפלסטיק מוסתר בתוך העוגה. מי שמוצא את התינוק ביצירה שלו נאמר שיש לו מזל טוב והוא בדרך כלל אחראי לספק את עוגת המלך למפגש הבא.

גראס

סיכום

המרדי גרא, כתופעה תרבותית, מגלם את רוח הקהילה, החגיגות והחוויה האנושית המשותפת. זו תקופה שבה מוסכמות חברתיות נשכחות זמנית, ואנשים מתכנסים כדי לחגוג את החיים והאחווה. כמגדלור של מסורת ותרבות, מארדי גרא ממשיך להוות היבט בולט בזהותה התרבותית של לואיזיאנה, ומושך אליו מיליוני תיירים מדי שנה.

קרא גם

יום המתים

פסטיבל הבלונים הבינלאומי של אלבקרקי

קרנבל ונציה

שתף את הפוסט

כתיבת תגובה

האימייל לא יוצג באתר. שדות החובה מסומנים *

דילוג לתוכן